PANIK ATAK ICIN NEFES EGZERSIZI

PANIK ATAK ICIN NEFES EGZERSIZI


PANIK ATAK ICIN NEFES EGZERSIZI Öncelikle kısaca panik atak neydi hızlı bir hatırlatma yapayım. Panik atak, ani olarak, beklenmedik bir anda ortaya çıkan ve rahatsız edici semptomlarla kendisini gösteren bir hastalıktır.

Peki neydi bu semptomlar…?
· Çarpıntı
· Göğüs ağrısı veya göğüste sıkıntı hissi
· Nefes darlığı, boğulacakmış gibi olma
· Aşırı terleme
· Titreme, sarsılma, silkelenme duygusu
· Bulantı, karın ağrısı
· Ani üşüme, ani ürperme, ateş basması
· Başta/beyinde uyuşma, karıncalanma
· Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş veya bayılacakmış gibi olma duygusu
· Gerçekdışılık duyguları… yani yaşadıkları gerçek mi değil mi gibi çelişkiler yaşama
· Benliğe yabancılaşma
· Ölüm korkusu, kalp krizi geçiriyormuş duygusu

· Kontrolünü kaybedeceği ya da delireceği korkusu
Ortalama düzeyde var olduğu düşünülen bu dürtülerin tamamı görülebilir… Görülmeyebilir de… Dışardan bakıldığında “Aman canım… o kadar da abartılacak bir şey değilmiş!” dedirtebiliyor ama siz gelin de bunları çekene sorun…

PANİK ATAK TERAPİSİ - konya psikolog,konya vajinismus,konya çocuk psikoloğu,playattention,konya emdr,dikkat terapisi,sınav kaygısı, playattention konya,konya psikoterapi,konya dikkat, konya zeka, konya psikolojik destek,konya erken boşalma

Profesyonel Aile Ve Evlilik Danışmanlığı,Cinsel Danışmanlık,Vaginismus, Psikolojik Destek Hizmetleri,Psikolojik Yardım,Hipnoz, Hipnoterapi, Terapi, evlilik terapisi, grup terapisi, cinsel terapi, psikodrama, danışma, panik atak, obsesyon, erken boşalma, psikolojik danışman, psikolog, analitik hipnoz, konya terapi, konya hipnoz, konya hipnoterapi, cinsellik, cinsel işlev bozuklukları, kaygı, Cüneyt Kaya, Ali Altınkaya, konya, vaginismus konya, iletişim, iletişimsizlik, değişim, depresyon, cinsel eğitim, cinsel terapist, sınav kaygısı, danışmanlık, cinsel danışmanlık, konya psikolog, hiperaktivite, verimli ders çalışma, motivasyon, uzman psikolog, zeka testi, meslek seçimi, sınava hazırlık, psikoloji, gelişim, danışmanlık, disiplin, hipnoz, tırnak yeme, depresyon, davranış bozuklukları, hipnoterapi, kekemelik, panik atak, aile danışmanlığı, tikler, fobi, evlilik terapisi, kardeş kıskançlığı, uyku bozukluğu, çocuk psikoloğu, cinsel terapi, sinirlilik, alt ıslatma, vaginismus, konsantrasyon, dikkat eksikliği, stres, kilo kontrolü(hipnoz), ergenlik, korku, gerginlik, kaygı, vurma, masturbasyon, gevşeme teknikleri, diş gıcırdatma, yalan söyleme, asperger, anksiyete, saç çekme, okuldan kaçma, konya evlilik terapisti, konya, otizm, depreyon, fobik bozukluklar, anksiyete, otizm, aile terapileri, evlilik, altını ıslatma, enkoprezis, kekemelik, okul korkusu, sınav kaygısı, psikolog, psikolojik testler, zeka testleri, kişilik testleri, çocuk psikolojisi, Psikolog Cüneyt Kaya, Ali Altınkaya,Konya Terapi,Konya, Ankara, İstanbul, İzmir, Afyon, Kayeri, Aksaray, Eft terapisi,öğrenci,öğrenci koçluğu,akupunktur,akupunktur life,konyaterapi,kelebek terapisi,lina danismanlik,konya aile danışmanı,konya psikolog,konya psikolojik destek,konya cinselterapi,konya çocuk psikologu,konya ergen psikologu,konya cinsel danışmanlık,konya psikiyatri doktoru,karaman psikolog,karaman aile danışmanı,karaman psikolojik danışman,karaman cisel danışman,karaman çocuk psikologu,karaman ergen danışmanı,vajinusmus,cinsel isteksizlik,panik atak,takıntı,okb,aksaray psikolog,aksaray aile danışmanı,aksaray çocuk psikologu,aksaray ergen psikologu,aksaray cinsel danışman,erken boşalma,ereksiyon sorunu,konya hipnoz,konya psikolog tavsiye,aksaray psikolog tavsiye,karaman psikolog tavsiye

Anlatılmaz yaşanır bir durumdur… genellikle bayanlarda rastlıyoruz. Günlük hayatın sıkıntı ve zorlukları içinde bayanların bu tür rahatsızlıklar yaşaması da normaldir sanırım. Rahatsızlığın başlama yaşı her ne kadar değişken olsa da ergenlik döneminde başladığı veya otuzlu yaşlarda bile ilk başlangıç yaşandığı bilinen bir gerçek.
Tipik bir panik atak dakikalarla sınırlıdır sevgili okuyucular. Çoğunlukla 5-10 dakika, nadiren de 20-30 dakika, çok ender olarak da bir saat sürebilir. Adı üzerine ataktır ve gelir… sizi üzer, korkutur, boğar, rahatsız eder… ve hiçbir şey yokmuş gibi çekip gider.Panik atağı sırasında en yoğun yaşanan duygu “nefes darlığı ve boğulacakmış gibi olma” hissi sevgili okurlar. En fazla yakınılan mesele bu. Boğulacakmış gibi olan kişiler, aşırı soluk alıp vermeye başlarlar. Bu durum, panik atağın bireyler tarafından daha yoğun düzeyde yaşanmasına yol açar. Oysa soluk alıp verme, yani solunum sistemi, istemli olarak kontrol edilebilecek bir işlevdir ve bunun yapılabilmesi halinde panik atağını kontrol altına almak mümkündür.
Peki aşırı soluk alıp vermeyi nasıl kontrol altına alacaksınız…?
Gün içinde farklı zamanlarda, her insan dakikada ortalama 10-12 kez soluk alıp vermektedir. Eğer kişi, bundan daha fazla sayıda nefes alıp veriyorsa, bu sayı mutlaka azaltılmalıdır.Demek oluyor ki, panik atağın ilk belirtilerini fark ettiğinizde nefes alıp vermemizi yavaşlatırsanız, ciddi bir ataktan uzaklaşmayı da başarmış olursunuz.

İsterseniz sırasıyla ne yapmanız gerektiğini söyleyeyim:
1. Öncelikle rahatlıkla oturup uzanabileceğiniz bir duruma geçin.
2. Burnunuzdan derin bir nefes alıp, onu içinizde 10’a kadar sayarak tutun.
3. 10’a geldiğiniz zaman nefesi ağzınızdan verip, kendinize “rahatla, gevşe, kendini iyi hisset” şeklinde komutlar verin.
4. Bu periyodun ardından 3 saniyede nefes alıp, ardından 3 saniyede nefes verin. Ve nefes alıp vermeyi bu tempoyla sürdürün. Böylece her 1 dakikada ortalama 10 kez nefes alıp vermiş olacaksınız. Normal şartlarda alıp vermeniz gereken sayı zaten buydu. Atak sırasında nefes alışverişiniz arttığı için de kalbiniz hızlı hızlı atıyordu. Sayıyı doğal olana indirdiğinizde, atağı durdurmak için ciddi bir iş yapmış olacaksınız. Bu arada her alışınızda “iyi ve güzel olan her şeyi içinize çektiğinizi”, her nefes verişinizde de “sıkıntı ve zorlukları dışarı attığınızı” düşünmeyi ihmal etmeyin.
5. Her 1 dakika sonunda, 10 saniye boyunca nefesinizi tutup, ağzınızdan geri verin. Daha sonra 3 saniyelik döngülere devam edin.
6. Panik atağınız hafifleyinceye ya da ortadan kalkıncaya kadar bu alıştırmaya devam edin.
Ortalama 4-5 dakika sürecek bu minik “Nefes yavaşlatma tekniği” ile, panik atağını kendinizden uzaklaştırma şansınız olacak.
Bireysel destek çalışmalarında danışanlarımıza öğrettiğimiz bu tekniği sizlerle de paylaşmış oldum. Bununla birlikte daha pek çok uygulama var.

Eninde sonunda yapmanız gereken şey, atak gelmeye başladığında, artan kalp ritminizi normale çevirmekten geçiyor. Ritmi normale çevirip, delirmeyeceğinizi, çıldırmayacağınızı, aklınızı kaybetmeyeceğinizi, kontrolün elinizden çıkmayacağını, bunun kısa sürecek bir korku nöbeti olduğunu, birkaç dakika sonra tamamen ortadan kalkacağını düşünmeyi ihmal etmeyin.
ayrıca eft , nlp gibi yöntemleri araştırarak korkunuzu kökünden çözülmesini bir an önce sağlayın yani korkunuzla yüzleşerek sorunu kucaklamanızda onu kabul edip bilinçaltınızda yok etmenizde yarar var.