Aşure Ayının Orucu Nasıl Tutulur ve Aşure Orucu Kaç Gündür?

Aşure Orucu Nasıl Tutulur ve Aşure Orucu Kaç Gündür?,Aşure Ayinin Orucu Nasıl Tutulur?,Aşure Orucu Kaç Gündür?,Muharrem Orucu Ne zaman?,Muharrem Orucu Nedir?,Muharrem Orucu Kaç Gün Tutulur?..


Muharrem (Aşure) ayı orucu,Peygamberimiz (s.a.v.)tarafından Ramazan ayından sonra kendisinde oruç tutmanın en faziletli olduğu buyrulan bir aydır.Bu ayda özellikle ilk 10 gününde oruç tutmayı bizzat tavsiye buyurmuşlardır.Bu oruçta aynı Ramazanı şerif orucu gibi imsaktan iftar vaktine kadar tutulur.Ramazan orucunu bozan ve sakıncalı olduğu için yasak olan her durum bu oruç içinde geçerlidir.

Aşure Orucu Kaç GündürMuharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak fazîletli ibâdetlerdendir. Bu on günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10. günlerde oruç tutmalıdırlar. Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) 9. günü seferde bulunduğundan yalnız 10. günü oruç tutmuşlar ve “Sağ olursak gelecek sene 9. günü de tutarız.” buyurmuşlardır.

"Bu ayın perşembe, cuma, cumartesi günlerinde peş peşe oruç tutulursa 900 senelik nâfile oruç sevâbı verilir." Aşurenin faziletine kavuşmaya çalışınız,çünkü o, Allahü Tealanın günler arasında Aşure mübarek bir gündür."O günde oruç tutana Allah nezdinde bulunan Meleklerin,Şehitlerin ve salihlerin ibadetleri kadar sevap verilir."(şiratül-islam şerhi)


Peygamber Efendimiz aşure günü orucuna dair:
"Arefe günü oruç tutanın gelecek sene ile geçmiş senenin günahları bağışlanır.Aşure günü oruç tutanın ise,bir senelik günahı bağışlanır."(tergıp c.2 sh 466)

İbni Abbas'ın rivayet ettiği bir hadisi şerif'de "Muharrem ayının 10.günü oruç tutana 10 melek,10 bin şehid,10 bin hac ve ömre sevabı verilir"